W centralnym miejscu kampusu Kozminski brings together, wystawa zdjęć studentów z różnych stron świata, których losy splotły się na studiach w Akademii Leona Koźmińskiego. Roześmiane twarze różnych ras, narodowości, religii. Czy można lepiej pokazać, że Koźmiński przyciąga coraz liczniejsze grono cudzoziemców...

kozminski

W kafeteriach istna wieża Babel, słychać języki czasem trudne do rozpoznania. Dopiero na zajęciach grupa płynnie przechodzi na angielski. Administracja jest dwujęzyczna, obsługa studentów zagranicznych odbywa się całkowicie po angielsku. Prace licencjackie i magisterskie też są przygotowywane w tym języku. Dotyczy to studentów z dwóch kierunków, których program całkowicie jest realizowany po angielsku – finansów i rachunkowości oraz zarządzania. Na poziomie magisterskim pączkują z nich nowe, poszukiwane specjalności, m.in. AML-anti-money laundering (przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy) i zarządzanie w wirtualnym środowisku. Obie specjalności prowadzone są we współpracy z prestiżowymi firmami – pierwsza z Citi, druga z Orange, i obie gwarantują, że studenci uczą się rzeczy praktycznych, na które jest duże zapotrzebowanie na rynku.

Ale też spora grupa studentów z zagranicy, najczęściej tych ze Wschodu, decyduje się na studia po polsku. Podczas wakacyjnych kursów z kultury i języka poprawiają swoją znajomość polskiego i decydują się na studia dostępne tylko po polsku – socjologię, psychologię w zarządzaniu, administrację, ekonomię, prawo.

Od kiedy Koźmiński ma międzynarodowe akredytacje AACSB, EQUIS, AMBA, i zajmuje wysokie, 41 miejsce w rankingu Financial Times, w towarzystwie najlepszych uczelni na świecie, ma bardzo dobre wyniki w rekrutacji cudzoziemców. Zachęca ich też możliwość zrobienia podwójnego dyplomu – polskiej uczelni i jednej z czterech partnerskich z europejskiej czołówki.

Niebawem dołączy do nich także najstarsza uczelnia ekonomiczna w Europie, słynna ESCP Europe z Paryża (zajmuje 12 miejsce w rankingach edukacyjnych Financial Timesa), z którą Akademia Leona Koźmińskiego nawiązała strategiczną współpracę, na początek z łączonym programem podyplomowym MEB- Master in European Business.

Obie uczelnie założą stałe przedstawicielstwa na swoich kampusach (w Paryżu i w Warszawie). Uczelnie planują też realizację wspólnych projektów badawczych i wymianę wiedzy między naukowcami, którzy mają także wspólnie startować w konkursach grantowych.

Prof. Grzegorz Mazurek, prorektor ds. współpracy z zagranicą podkreśla, że partnerstwo z ESCP Europe jest dla ALK wyjątkowe, bo daje uczelni stały przyczółek w Paryżu, jednym z biznesowych i intelektualnych centrów Europy i świata.

Według prof. Witolda T. Bieleckiego, rektora ALK, wyjątkową cechą uczelni jest budowanie sieci powiązanych instytucji edukacyjnych, gromadzących różne tradycje kulturowe, społeczne i w obszarze zarządzania.

– Zawsze byliśmy w centrum nowoczesnej myśli menedżerskiej, a jednocześnie blisko współpracowaliśmy z korporacjami i firmami różnej wielkości z wielu krajów. Takie podejście przynosi efekt w postaci licznej grupy studentów zagranicznych, 30 proc. naszych studentów stacjonarnych pochodzi z zagranicy. Nasza uczelnia wyróżnia się dzięki temu w całym regionie – mówi rektor Bielecki.

Uczelnia, w której studiuje tylu cudzoziemców, odgrywa także szczególną rolą w polskiej dyplomacji. Chętnie gości ambasadorów rożnych krajów, którzy chcą wygłosić tu gościnny wykład, znanych ekonomistów, w tym noblistów i menedżerów, którzy dzielą się ze studentami swoimi doświadczeniami. Coraz częściej to tu odbywają się wielkie międzynarodowe konferencje naukowe i kongresy. Już w czerwcu br. uczelnia będzie gospodarzem wielkiego wydarzenia: EURAM (European Academy of Management), w którym weźmie udział kilka tysięcy profesorów i naukowców ze świata, zajmujących się nauką o zarządzaniu.      

LJ

www.kozminski.edu.pl

© 2015 Perspektywy.pl   Edycja 2014 | O nas | Zastrzeżenia prawne | Reklama | Kontakt

Partner merytoryczny

Patroni medialni

logo PAP

dziennik gazeta prawna

tvp regionalna