Uniwersytet Medyczny w Łodzi już drugi raz z rzędu został liderem publikacji naukowych. Co ważne, w czasopismach z wysokim Impact Factor publikują zarówno profesorowie z dużym dorobkiem, jak i studenci.

wspierac

Pozycja Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest wynikiem wieloletniej, rygorystycznej polityki naukowej, której celem jest motywowanie pracowników naukowo-dydaktycznych do realizacji projektów i badań naukowych na najwyższym światowym poziomie. Na wysoką pozycję uczelni pracują również studenci, którzy wykazują się wysoką aktywnością naukową, a w ramach Studenckiego Towarzystwa Naukowego włączają się w projekty naukowo-badawcze.

Najwybitniejsi studenci mają na swoim koncie publikacje, a także realizują własne projekty naukowe, w tym te najbardziej prestiżowe. Uczelnia przygotowuje ich do tego starannie podczas studiów. Na przykład, podczas konferencji 53. Ogólnopolskiej i 11 Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Studentów i Młodych Lekarzy „Juvenes Pro Medicina”, która odbyła się na UMed w maju, uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach „Studenci Publikują, czyli praca naukowa krok po kroku”. Zajęcia prowadzili profesorowie i opiekunowie kół naukowych, których na uczelni działa ponad 70.

– Ciężko pracujemy w szpitalu, w laboratorium oraz jako wolontariusze i daje nam to mnóstwo satysfakcji – podkreślają młodzi naukowcy z Koła Immunobiologii Laryngologicznej, działającego przy I Klinice i Katedrze Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej. Ich publikacje już pojawiają się w czasopismach o wysokim Impact Factor. Studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi stanowią najliczniejszą grupę laureatów Diamentowych Grantów wśród uczelni medycznych w kraju.

– Ważnym elementem strategii rozwoju uczelni jest wspieranie zespołów i grup badawczych w budowaniu specjalistycznych kompetencji oraz w prowadzaniu badań interdyscyplinarnych – mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Górski, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Przyjęta strategia przynosi efekty, a najlepszym przykładem są publikacje w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych jak Scence, Nature czy The New England Journal of Medicine.

I tak, w marcowym numerze The New England Journal of Medicine ukazał się artykuł prof. Tadeusza Robaka pt. „Bortezomib-Based Therapy for Newly Diagnosed Mantle-Cell Lymphoma”. The New England Journal of Medicine ma Impact Factor 54.42. To szczególne wyróżnienie dla autora i jego zespołu, a także wielki sukces dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Przyjęta strategia – wspierania najlepszych i najefektywniejszych zespołów naukowych, które są częścią wielkich, paneuropejskich konsorcjów, jak EIT Health, projekty ramowe KE (7PR, Horizon 2020) i inne – umożliwia pracownikom naukowym uczestnictwo w projektach odpowiadających na współczesne wyzwania medycyny z obszaru chorób cywilizacyjnych: onkologii, chorób metabolicznych, chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób układu oddechowego, innowacji na rzecz zdrowego życia i aktywnego starzenia.

ANN

www.umed.pl

© 2015 Perspektywy.pl   Edycja 2014 | O nas | Zastrzeżenia prawne | Reklama | Kontakt

Partner merytoryczny

Patroni medialni

logo PAP

dziennik gazeta prawna

tvp regionalna