Uruchomiona w 2004 roku baza Scopus w ciągu 10 lat stała się największą bazą cytowań na świecie. Odpowiadając na potrzeby swoich użytkowników, w chwili obecnej indeksuje ponad 22 000 czasopism peer review oraz blisko 80000 książek i prawie 7 mln materiałów konferencyjnych.

Wraz z rozwojem bazy zaostrzały się kryteria stosowane wobec indeksowanych źródeł. Pozytywną weryfikację przechodzi pomiędzy 12 a 16 procent zgłoszonych czasopism, a wśród materiałów konferencyjnych proces selekcji jest jeszcze bardziej surowy.

Wszystkie te działania sprawiły, że Scopus jest wykorzystywany jako wiarygodne źródło informacji o dorobku publikacyjnym na całym świecie. Wiele krajów, np. Wielka Brytania, Portugalia czy Australia, wykorzystuje bazę Scopus do ocen jednostek naukowych, a najbardziej prestiżowe organizacje fundujące badania, takie jak National Science Fundation czy European Research Council – przy wyborze najlepszych wniosków korzystają z danych ze Scopusa.

Również największe instytucje rankingowe wykorzystują dane z bazy Scopus do tworzenia wiarygodnych porównań instytucji akademickich. Najbardziej rozbudowane: QS World University Rankings czy The Times Higher Education World University Rankings, od lat korzystają z bazy Scopus. Również US News czy Shanghai Ranking Consultancy w swoich najnowszych rankingach wykorzystują dane o publikacjach i cytowaniach ze Scopusa.

Wydawnictwo Perspektywy od początku publikacji rankingu korzysta z danych bazy Scopus, która najszerzej reprezentuje polski dorobek naukowy na świecie, a jednocześnie jest bazą najczęściej wykorzystywaną przez polskich naukowców w codziennej pracy.

Ranking został opracowany we współpracy z wydawnictwem Elsevier i wykorzystuje analizy publikacji z bazy SCOPUS.

www.info.scopus.com

 

© 2015 Perspektywy.pl   Edycja 2014 | O nas | Zastrzeżenia prawne | Reklama | Kontakt

Partner merytoryczny

Patroni medialni

logo PAP

dziennik gazeta prawna

tvp regionalna