REKLAMA

W dokumencie „IREG Berlin Principles of Academic Rankings”, który jest zestawem zasad, które powinny być przestrzegane przez autorów rankingów na całym świecie, stwierdza się, że rankingi powinny być tak przygotowywane i publikowane, aby błędy i niedociągnięcia można było korygować. O powstałych błędach należy informować zarówno uczelnie, jak i społeczeństwo. Dokument „IREG Ranking Audit” doprecyzowuje, że błędy w rankingach powinny być poprawione przynajmniej w publikacji internetowej (at least in an online publication of the ranking). Perspektywy ściśle tych zasad przestrzegają.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2019 to w istocie cztery rankingi (uczelni akademickich, uczelni niepublicznych, PWSZ i kierunków studiów), w których analizowanych jest łącznie 29 wskaźników pogrupowanych w siedem kryteriów.

Opierają się one na danych z takich między innymi źródeł jak: POL-on (dane o kadrze, studentach, patentach, awansach akademickich, uprawnieniach, wynikach badania ELA), baza Scopus analizowana za pomocą narzędzia SciVal (dane naukometryczne dot. różnych aspektów publikacji i cytowań), dane pochodzące bezpośrednio z uczelni (jakość studentów I roku, akredytacje międzynarodowe), badania ankietowe pracodawców i kadry akademickiej (INDICATOR i badanie własne Perspektyw), wyniki rankingów międzynarodowych, dane nt. egzaminów zawodowych i inne.

Przy tak wielkiej liczbie danych analizowanych w rankingu pomyłki są praktycznie nie do uniknięcia, dlatego na wszystkich internetowych stronach rankingu zamieściliśmy komunikat z tytułem „Errata”, w którym poprosiliśmy czytelników o zgłaszanie zauważonych błędów i nadsyłanie uwag.

Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali nam swoje pytania, a także zwrócili uwagę na ewidentne pominięcia danych lub pomyłki. Wszystkie sygnały analizowaliśmy na bieżąco i - jeśli było to uzasadnione - od razu nanosiliśmy poprawki do zestawień publikowanych na internetowej stronie rankingu. Jest to szczególnie ważne jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu pierwszych pięciu tygodni od momentu opublikowania rankingu (czyli od północy 12 czerwca) platformę www.ranking.perspektywy.pl odwiedziło 324 180 unique users, którzy podczas 524 193 sesji dokonali 1 805 109 odsłon.

Zgłaszane uwagi dotyczyły głównie części tabel w Rankingu Kierunków Studiów. W szczególności odnosiły się one do zaniżonych (lub zerowych) danych we wskaźnikach „Ekonomiczne losy absolwentów” oraz „Jakość studentów I roku”. Po przeanalizowaniu nadesłanych zgłoszeń okazało się, że w trakcie pobierania danych do tych wskaźników i ich przetwarzania nastąpił błąd w naszym systemie informatycznym. Dlatego ponownie wczytaliśmy dane do tych wskaźników (pochodzące z systemu ELA oraz z plików przesłanych przez uczelnie) i przeliczyliśmy wyniki. Zostały one od razu opublikowane na stronach internetowych rankingu. Sprawdziliśmy też i skorygowaliśmy inne zgłoszone nam jednostkowe przypadki pomyłek.

Okazało się, że na 68 ocenionych kierunków studiów prowadzonych w polskich uczelniach, w kilku przypadkach oceniane jednostki uzyskały po korekcie najlepszy wynik w danym podrankingu i wysunęły się na czoło klasyfikacji. Można je łatwo zidentyfikować, gdyż publikujemy je z oznaczeniem „1*” („gwiazdka” oznacza miejsce po korekcie). Zarazem z oznaczeniem „1” pozostał lider z pierwotnie opublikowanej edycji danego rankingu.

Ci nowi liderzy to:

  • Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, który przesunął się na pierwsze miejsce w Polsce (1*) w rankingu kierunku Psychologia,
  • Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, który uzyskał pierwsze miejsce (1*) w rankingu kierunku Architektura,
  • Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej, który uzyskał pierwsze miejsce (1*) w rankingu kierunku Technologia chemiczna,
  • Wydział Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który uzyskał pierwsze miejsce (1*) w rankingu kierunku Geografia, a także pierwsze miejsce (1*) w rankingu kierunku Geologia.

Dziekanom tych wydziałów wręczyliśmy należne im dyplomy za najwyższą jakość kształcenia i zwycięstwo w rankingach poszczególnych kierunków studiów. A wszystkim pracownikom i studentom tych wydziałów składamy serdeczne gratulacje! Przepraszamy zarazem za błędne wyniki opublikowane 12 czerwca w pierwszej wersji rankingu.

Swoje pozycje w Rankingu Kierunku Studiów poprawiły również niektóre wydziały znajdujące się w środku klasyfikacji rankingowych. Łatwo je zidentyfikować w wersji internetowej po gwiazdce (*), która znajduje się przy numerach zajmowanych przez nie miejsc (po korekcie).

Wśród zgłoszonych nam pomyłek znajdowały się też:

  • Przedwczesne umieszczenie Wydziału Humanistycznego UMK w rankingu kierunku Psychologia, choć nie było jeszcze absolwentów tego kierunku na UMK – usunęliśmy oczywiście te jednostkę z rankingu,
  • Brak Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej w drukowanej wersji Rankingu Uczelni Niepublicznych - uczelnia ta była jednak od początku w podstawowej, internetowej wersji rankingu na pozycji 12* (czyli po korekcie),
  • W drukowanej wersji Rankingu Uczelni Niepublicznych nie znalazła się również Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach – jest ona w edycji on-line, również na miejscu 12* (po korekcie).

Dokonanie korekt jest obowiązkiem Wydawcy, który od 20 lat dba o profesjonalne opracowywanie rankingu, jego solidność metodologiczną i wiarygodność wyników. Zwłaszcza, że w pełni zdajemy sobie sprawę ze znaczenia naszego rankingu dla wyborów maturzystów, a także z jego ogromnego rezonansu w środowisku akademickim. Dlatego za zaistniałe pomyłki bardzo przepraszamy wszystkich zainteresowanych!

Chcielibyśmy zarazem ponownie zwrócić uwagę części uczelni na konieczność terminowego przekazywania informacji do systemu POL-on, gdyż jako oficjalna baza danych polskiego szkolnictwa wyższego jest on dla nas podstawowym źródłem informacji wykorzystywanych w rankingu. Jeśli na przykład dane o patentach uczelni nie zostały tam umieszczone, to nie było ich także w rankingu! A nie były to w tegorocznej edycji sytuacje jednostkowe. Mamy nadzieję, że za rok, w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020 sytuacji wymagających korekt będzie mniej, choć nie łudzimy się, że nie będzie ich w ogóle…

Na stronie www.ranking.perspektywy.pl znajdują się wszystkie skorygowane tabele rankingowe 2019. Zostaną one również zamieszczone w specjalnym wrześniowym numerze miesięcznika „Perspektywy”, zawierającym „Informator dla Maturzystów 2020”.

Perspektywy
10 lipca 2019

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Partner Merytoryczny
Rankingu Szkół Wyższych 2019

Partner Medialny
Rankingu Szkół Wyższych 2019