REKLAMA

 Jubileuszowy finał Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy

Gratulacje i dyplomy dla rektorów najlepszych uczelni i dziekanów prowadzących najlepsze kierunki studiów, znakomicie goście honorowi, występ Włodka Pawlika, najlepszego pianisty jazzowego w Polsce (laureata nagrody Grammy) – to najkrótsza charakterystyka uroczystego finału Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019 był zarazem okazją do podsumowania 20-lecia Rankingu. Jubileuszowa gala odbyła się 12 czerwca w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.

”Ranking ten ugruntowuje swoją szczególną pozycję w polskim świecie akademickim. Dzięki doskonalonej metodologii klasyfikacji uczelni, jak również poszczególnych kierunków studiów, jest istotnym źródłem informacji dla kandydatów na studia. Ranking umożliwia też porównywanie praktycznie „wszystkich ze wszystkimi” – klasyfikacja obejmuje bowiem zdecydowaną większość polskich uczelni - powiedział prof. Andrzej Stanisławek, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas gali.

Gratulując Perspektywom dwudziestej już edycji Rankingu, minister Stanisławek zwrócił uwagę, że jego wyniki są ogłaszane po raz pierwszy po wejściu w życiu Konstytucji dla Nauki. Przypomniał, że zmienia ona gruntowanie warunki funkcjonowania szkół wyższych, stawia m.in. na jakość kształcenia i badań naukowych czy umiędzynarodowienie.

Najlepszym uczelniom i wydziałom gratulowali także m.in.: Krystyna Szumilas, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Rady Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof.  Jerzy Woźnicki, prezes Fundacji Rektorów Polskich.

Przewodniczący Kapituły rankingu prof. Michał Kleiber dodał, że to gremium bierze pod uwagę głos środowiska akademickiego i modyfikuje jego wskaźniki.  - Teraz stoimy przed wielkim wyzwaniem, bo reforma szkolnictwa wyższego i nauki oczywiście spowoduje, że będziemy musieli wprowadzić pewne dodatkowe zmiany - podkreślił.

Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i twórca polskich rankingów edukacyjnych, wspominał początki tego przedsięwzięcia (zainaugurowanego w roku 2000) i akcentował transparentność Rankingu Szkół Wyższych, a także wyjątkowo dużą liczbę kryteriów (w sumie 29). Zwrócił uwagę, że czytając Ranking  można zapoznać się nie tylko z klasyfikacją ogólną, ale też z każdym z poszczególnych, ocenianych przez Kapitułę, wskaźników. Zaznaczył także, że przyszedł czas na intensywną prace nad pozycją polskich uczelni w światowych rankingach, czemu służyć będzie International Visibility Project realizowany obecnie przez Fundację.

Podczas uroczystości wręczono dyplomy dziekanom prowadzącym najlepsze studia w 68 kierunkach. Odbył się także Ranking Studiów Inżynierskich, którego partnerem jest firma APTIV.

W drugiej części uroczystości nagrodzone zostały najlepsze uczelnie: PWSZ, uczelnie niepubliczne oraz uczelnie akademickie. Przypomnijmy: w tegorocznej edycji zwyciężyły:

Uroczystość uświetnił krótki koncert znakomitego kompozytora i pianisty jazzowego Włodka Pawlika, (laureata nagrody Grammy), który wykonał autorskie wersje utworów Moniuszki i Chopina, a także zagrał klasyczny ragtime.  Występ zdecydowanie przypadł do gustu dostojnej akademickiej publiczności.

Zapraszamy do fotorelacji z finału Rankingu - galeria

Partner Merytoryczny
Rankingu Szkół Wyższych 2019

Partner Medialny
Rankingu Szkół Wyższych 2019