REKLAMA

Kiedy patrzymy na branżę motoryzacyjną na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat widzimy jak ogromna zmiana zaszła w kwestii bezpieczeństwa na drogach. W tym czasie priorytetem stało się nie tylko ograniczenie skutków wypadków, ale ich całkowite wyeliminowanie.

Aktywna technologia

W ciągu ostatniej dekady odnotowujemy stały spadek liczby wypadków śmiertelnych i poważnych obrażeń wśród uczestników ruchu drogowego. Głównym powodem takiej zmiany było opracowanie i wdrożenie szeroko rozumianych pasywnych systemów bezpieczeństwa, do których zaliczamy między innymi pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy strefy zgniotu. Przed 2000 rokiem ilość wypadków drogowych ustabilizowała się, co było efektem wykorzystania możliwości jakie dają systemy pasywnego bezpieczeństwa.

Aby odzyskać impet, potrzebna była nowa strategia, która przyszła w postaci aktywnych systemów bezpieczeństwa. Dzięki takim technologiom jak autonomiczne hamowanie awaryjne, ostrzeżenie o martwym punkcie czy asystowanie w pasie, samochód może dziś pomóc kompensować błędy popełniane przez ludzi. I tu dostrzegamy prawdziwą wartość 500 milisekund. Dzięki najnowszym systemom możemy wyeliminować większość błędów popełnianych przez kierowców.

Obecnie technologia pomaga poprawić percepcję kierowcy i świadomość potencjalnego zagrożenia, wydając słyszalne i bardzo dobrze widoczne ostrzeżenia. Coraz częściej możemy nawet zapewnić, że pojazd automatycznie podejmie działania naprawcze niezbędne do uniknięcia wypadku. Jak to działa w praktyce?

Prosta matematyka

Podróżując z prędkością około 70 czy 110 km/h, pół sekundy to czas potrzebny na pokonanie trzech długości samochodu. W rzeczywistości to zatem sporo czasu. Zastanów się nad tym. Szacuje się, że dodatkowe pół sekundy ostrzeżenia zmniejsza ryzyko wypadku o 60 procent! To cel, o który wspólnie walczymy jako zespół inżynierów w Krakowskim Centrum Technicznym Aptiv. Nasi programiści, elektronicy, testerzy i systemowcy mają jeden cel ­­– świat z ograniczoną liczbą wypadków drogowych. Ty też możesz do nas dołączyć. Na decyzję dajemy nieco więcej niż pół sekundy.

Więcej o otwartych stanowiskach w Centrum Technicznym Aptiv w Krakowie dowiesz się na stronie:

aptiv.com/kariera/krakow

Partner Merytoryczny
Rankingu Szkół Wyższych 2019

Partner Medialny
Rankingu Szkół Wyższych 2019