Dydaktyka i badania na Å›wiatowym poziomie, doskonaÅ‚a kadra, wysoki poziom umiÄ™dzynarodowienia, aktywny udziaÅ‚ w globalnym naukowym networkingu, wspóÅ‚praca z biznesem i rynkiem pracy – to cechy uczelni, dziÄ™ki którym sÄ… one w stanie sprostać wyzwaniom naszych czasów. WÅ‚aÅ›nie takie uczelnie wskazuje Ranking SzkóÅ‚ Wyższych PERSPEKTYWY 2016.
W czasach, w których coraz częściej zadaje siÄ™ pytanie: czy warto studiować, Perspektywy podkreÅ›lajÄ… z caÅ‚Ä… mocÄ…: wyksztaÅ‚cenie to klucz do lepszej przyszÅ‚oÅ›ci. I konsekwentnie wskazujÄ… tych, którzy ksztaÅ‚cÄ… na najwyższym poziomie i najlepiej przygotowujÄ… swoich absolwentów do pracy i życia w zmieniajÄ…cym siÄ™ Å›wiecie. Traktujemy to jako naszÄ… misjÄ™.
Każdego roku dziesiÄ…tki tysiÄ™cy mÅ‚odych Polaków stajÄ… przed decyzjÄ…: co i gdzie studiować? Która uczelnia ma nie tylko interesujÄ…ce kierunki, ale także najlepszÄ… kadrÄ™ naukowÄ…, kontakty z biznesem, szerokÄ… wymianÄ™ zagranicznÄ…? To decyzje na wagÄ™ ich przyszÅ‚oÅ›ci, a Ranking jest drogowskazem. Dlatego przygotowujemy go starannie, Å›wiadomi odpowiedzialnoÅ›ci wobec odbiorców. PrzyÅ›wiecajÄ… nam dwa cele: chcemy pomagać maturzystom w dokonaniu najlepszych wyborów, chcemy także budować kulturÄ™ jakoÅ›ci w polskich szkoÅ‚ach wyższych.
Ranking Szkól Wyższych Perspektyw to nie tylko narzÄ™dzie, które – mÄ…drze wykorzystane – może posÅ‚użyć maturzystom i ich rodzicom w wyborach edukacyjnych. Ranking to także kompendium wiedzy o aktualnym stanie polskiego szkolnictwa wyższego – panoramiczne zdjÄ™cie wykonane tu i teraz, przedstawiajÄ…ce nasze uczelnie i ich ambicje z różnych, ale nieprzypadkowo dobranych perspektyw.
W Ranking wpisana jest wizja polskiej uczelni idealnej – model, który co roku KapituÅ‚a Rankingu dopasowuje do zmieniajÄ…cej siÄ™ rzeczywistoÅ›ci.
W tym sensie Ranking może być drogowskazem dla uczelni. Podpowiada im – opierajÄ…c siÄ™ na rozsÄ…dku czÅ‚onków KapituÅ‚y, wiedzy pÅ‚ynÄ…cej z bieżącej analizy trendów w rankingach na Å›wiecie oraz mÄ…droÅ›ci zgromadzonej w ciÄ…gu 17 już lat doÅ›wiadczeÅ„ – w którÄ… stronÄ™ należaÅ‚oby siÄ™ w przyszÅ‚oÅ›ci profilować, jakie aspekty dziaÅ‚alnoÅ›ci rozwinąć, jakie wyznaczyć priorytety. Tak traktowany Ranking jest ważnym impulsem dla budowania kultury jakoÅ›ci na uczelni.
Ranking SzkóÅ‚ Wyższych Perspektyw cieszy siÄ™ uznaniem nie tylko w polskim Å›rodowisku akademickim, ale jest także wysoko oceniany za granicÄ…. Wielość grup kryteriów, ich skÅ‚ad, rozkÅ‚ad procentowy wag, starania o wykorzystanie jak najwiÄ™kszej liczby „twardych” danych sÄ… unikalne. I coraz częściej sÅ‚użą za źródÅ‚o inspiracji w tworzeniu narodowych rankingów w kolejnych krajach.
Nie zadowalamy siÄ™ tym, co najÅ‚atwiej mierzalne. Mimo trudnoÅ›ci w oddaniu kluczowych aspektów funkcjonowania uczelni, podejmujemy próby ich ujÄ™cia. Czasem odnosimy sukces, czasem musimy modyfikować przyjÄ™te wczeÅ›niej zaÅ‚ożenia metodologiczne.
Kryteria i wagi
NajważniejszÄ… kwestiÄ… w profesjonalnym przygotowaniu rankingu jest wczeÅ›niejsze ustalenie jasnych kryteriów, prawidÅ‚owe zebranie danych, rzetelne ich opracowanie oraz przejrzyste przedstawienie wyników. Staramy siÄ™ speÅ‚nić wszystkie te wymagania.
Analitycy Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, pod której egidÄ… przygotowywany jest ranking, pracujÄ… nad nim praktycznie caÅ‚y rok. Wprowadzenie każdej modyfikacji w istniejÄ…cych kryteriach oraz dodanie nowych poprzedzone jest zawsze dużą pracÄ… studialnÄ…, z udziaÅ‚em kompetentnych osób i instytucji.
Nad prawidÅ‚owoÅ›ciÄ… i rzetelnoÅ›ciÄ… procedur sporzÄ…dzania rankingu czuwa KapituÅ‚a skÅ‚adajÄ…ca siÄ™ z reprezentantów znaczÄ…cych Å›rodowisk akademickich i zatrudniajÄ…cych absolwentów uczelni. RolÄ… KapituÅ‚y jest ustalanie metodologii rankingu, nadzór nad procedurÄ… jego przeprowadzania oraz zatwierdzenie i ogÅ‚oszenie wyników. KapituÅ‚a pracuje pod przewodnictwem prof. MichaÅ‚a Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk, b. ministra nauki i informatyzacji.
Podobnie jak w ubiegÅ‚ym roku, KapituÅ‚a na swym pierwszym posiedzeniu ustaliÅ‚a obowiÄ…zujÄ…ce zasady rankingu, a nastÄ™pnie Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przeprowadziÅ‚a proces zestawienia i weryfikacji danych. Na swoim ostatnim posiedzeniu KapituÅ‚a zatwierdziÅ‚a uzyskane wyniki. 8 czerwca 2016 podajemy je do publicznej wiadomoÅ›ci.
Z wielu perspektyw
Ranking Szkól Wyższych to w istocie cztery rankingi odzwierciedlajÄ…ce różnorodność misji peÅ‚nionych przez gÅ‚ówne grupy polskich uczelni. SÄ… to:
- Ranking Uczelni Akademickich obejmujÄ…cy wszystkie (z wyjÄ…tkiem artystycznych) szkoÅ‚y wyższe w kraju (publiczne i niepubliczne) posiadajÄ…ce uprawnienia habilitacyjne lub do nadawania stopnia naukowego doktora. Prezentujemy także wyodrÄ™bnione z tej klasyfikacji rankingi poszczególnych typów uczelni akademickich.
- Ranking Uczelni Niepublicznych Magisterskich, z których 20 ma także uprawnienia doktorskie, a 4 posiada uprawnienia do habilitacji!
- Ranking PaÅ„stwowych Wyższych SzkóÅ‚ Zawodowych, który publikujemy w tym roku po raz dziesiÄ…ty.
Ranking uczelni akademickich skÅ‚ada siÄ™ z szeÅ›ciu grup kryteriów: prestiżu, potencjaÅ‚u naukowego, efektywnoÅ›ci naukowej, innowacyjnoÅ›ci, warunków studiowania oraz umiÄ™dzynarodowienia studiów. PozostaÅ‚e rankingi skÅ‚adajÄ… siÄ™ z piÄ™ciu grup kryteriów: prestiżu, siÅ‚y naukowej, innowacyjnoÅ›ci, warunków studiowania oraz umiÄ™dzynarodowienia studiów. Zwracamy uwagÄ™, że kryteria uwzglÄ™dniane sÄ… w różnych rankingach z różnÄ… wagÄ….
Publikujemy także po raz kolejny:
- Ranking Kierunków Studiów, obejmujÄ…cy w tym roku aż 47 gÅ‚ównych kierunków lub grup kierunków studiów. JesteÅ›my przekonani, że rankingi kierunków sÄ… bardzo pomocne kandydatom na studia, ponieważ dodatkowo wskazujÄ… na mocne strony uczelni. Co roku rozwijamy tÄ™ część rankingu, aby jak najlepiej pokazać maturzystom, gdzie warto studiować, który dyplom ma najwyższy prestiż.
INDICATOR bada prestiż
W grupie kryteriów PRESTIÅ» ponownie znalazÅ‚y siÄ™ wyniki oceny uczelni przez pracodawców. Na zlecenie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” zostaÅ‚y one wykonane przez Centrum BadaÅ„ Marketingowych INDICATOR. Ocena uczelni dokonana przez pracodawców jest silnym kryterium rankingowym, gdyż oceniani sÄ… przecież absolwenci – gÅ‚ówny „produkt” uczelni. Kryterium to uwzglÄ™dniliÅ›my z wagÄ… 12%.
Nagrody specjalne
KapituÅ‚a przyznaje też nagrody specjalne dla uczelni, które w analizowanym roku zanotowaÅ‚y szczególny postÄ™p. W tym roku postanowiliÅ›my przyznać NagrodÄ™ Awans 2016 w dwóch kategoriach:
- W grupie uczelni akademickich otrzymaÅ‚ jÄ… Uniwersytet ÅšlÄ…ski, który awansowaÅ‚ o 4 miejsca (z 17. na 13.).
- W grupie niepublicznych uczelni magisterskich nagrodÄ™ tÄ™ otrzymaÅ‚a GórnoÅ›lÄ…ska Wyższa SzkoÅ‚a Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, która awansowaÅ‚a o 3 miejsca (awans z 12. na 9.).
Gratulujemy!
Rankingi doskonałości
Jednym z efektów naszego Rankingu jest stworzenie mapy doskonaÅ‚oÅ›ci polskiego szkolnictwa wyższego w 27 kluczowych obszarach (bo tyle kryteriów uwzglÄ™dniamy). Jest to wiedza bardzo ważna dla kandydatów, dlatego w Komunikacie KapituÅ‚y wskazujemy uczelnie najlepsze w gÅ‚ównych grupach kryteriów, miÄ™dzy innymi:
- potencjale naukowym (UJ),
- umiędzynarodowieniu (ALK),
- efektywności naukowej (UW),
- prestiżu wÅ›ród kadry akademickiej (UJ),
- prestiżu wÅ›ród pracodawców (UW),
- publikacjach i cytowaniach (GUM),
- innowacyjności (PL)
Zwycięzcy Rankingu
W „odwiecznym” pojedynku na szczycie w tym roku zwyciężyÅ‚ Uniwersytet Warszawski (100%), wyprzedzajÄ…c o 1,8 % Uniwersytet JagielloÅ„ski (98,2) Na trzecim miejscu ponownie znalazÅ‚ siÄ™ Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (82,3%).
Tuż za trzema uniwersytetami silnÄ… grupÄ… idÄ… trzy najlepsze polskie politechniki: Politechnika Warszawska (81,7%), Politechnika WrocÅ‚awska (77,3%), a tuż za niÄ… znakomita Akademia Górniczo-Hutnicza im. StanisÅ‚awa Staszica w Krakowie (77,2%).
W grupie uczelni niepublicznych znowu gratulacje dla Akademii Leona KoźmiÅ„skiego, która i w tym roku obroniÅ‚a tytuÅ‚ najlepszej niepublicznej uczelni w Polsce.
Tuż za niÄ… SWPS Uniwersytet HumanistycznospoÅ‚eczny, na trzecim miejscu Polsko-JapoÅ„ska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie Gratulujemy zwyciÄ™skiej trójce!
W rankingu paÅ„stwowych wyższych szkóÅ‚ zawodowych pierwsze miejsce zajęła PaÅ„stwowa SzkoÅ‚a Wyższa im. Papieża Jana PawÅ‚a II w BiaÅ‚ej Podlaskiej.
DziÄ™kujemy wszystkim, którzy razem z nami stworzyli tÄ™ siedemnastÄ… już edycjÄ™ Rankingu.
Gratulujemy wszystkim zwyciÄ™zcom. Tym „tradycyjnym”, którzy od lat utrzymujÄ… najwyższe standardy ksztaÅ‚cenia i pracy naukowej oraz tym nowym, którzy dokonali skoku w klasyfikacji dziÄ™ki ogromnemu wysiÅ‚kowi i zaangażowaniu caÅ‚ej spoÅ‚ecznoÅ›ci akademickiej. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym – zasÅ‚użyli na wielkie uznanie.